Hayatımızı Değiştirecek 10 teknoloji

 

1. Yenilenebilir Enerji

Azalmaya başlayan petrol kaynakları, otomobil sektöründe yaşanan krizler ve kapımızdaki bir diğer tehlike olan küresel ısınma tüm ülkeleri ve firmaları bir alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiş bulunmakta. Pek çok ülke bu alanda çalışmalarını hızlandırmaya başladı bile. Geçenlerde Danimarka enerji ihtiyacının %140'ını yenilenebilir enerjiden karşıladığını duyurdu. İngiltere ve Hollanda gibi ülkeler yenilenebilir enerji kaynağı sağlayan yollar yapmaya başladı. Hindistan ve hatta sanayi ülkesi diyebileceğimiz Çin bile bu alanda ufakta olsa adımlar atmaya başladı. Öte yandan Microsoft, Apple ve Google gibi teknoloji şirketleri de yenilenebilir enerjiden yararlanma yoluna gitmeye başladılar. Geçenlerde Microsoft su altına Data Center yapma çalışmalarına başladı. Öte yandan Solar City gibi gelecek vaad eden projeler de görmekteyiz. Kullanım alanlarının yaygınlaşmasıyla birlikte yenilenebilir enerjinin hayatımızda daha çok yer edineceğini göreceğiz.

 

2. Otonom Araçlar

Otomotiv sektörü artık yeni bir alana doğru kaymaya başladı yani otonom arabalara. Sürücüsüz arabalar olarak bilinen otonom arabalar, çevresini algılamak için sahip olduğu çeşitli sensörler ile insan müdahalesine gerek duymadan özerk bir şekilde hareket etme kabiliyetine sahip otomobillerdir. Otomotiv üreticileri dışında Google, Apple, Baidu gibi teknoloji şirketleri de otonom arabalar üzerine çalışmalara başlamış durumdadır. Sürücüsüz arabaların yaygınlaşmasıyla beraber trafik kazaları, park sorunları, trafik tıkanıklığı gibi sorunların ortadan kalkacağı düşünülüyor. Amerikada geçenlerde yasal olarak otonom araçlar sürücü statüsünde yer almaya başladı. Hatta ileride sürücülü araçların tamamen yasaklanacağı ve kullananlar olursa çeşitli yaptırımların uygulanacağı bile düşünülüyor. Tabi bunlar iyi haberlerdi. Ayrıca ilgili iş kollarında çalışan milyonlarca insanın işsiz kalacağı ve ekonomiyi değiştireceği yönünde ihtimaller bulunmakta. Bu alanda ilklerden olan Google'ın akıllı aracını tanıttığı video'ya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

3. Robotlar

Şimdilik bu adımdan uzak olabiliriz ancak ileride robotların pek çok sektörü ele geçireceği düşünülüyor. Kimilerine göre çalışan sınıfının tamamen silineceği yönünde düşünceler vardır. Lakin kapitalizm adı altında olmayacak bir durum olduğu görüşündeyim. Zira robotlar, işçi sınıfı olarak üretseler bile tüketemezler. Robotlar tüketici olmadıkları için robotların işçilerin yerini alması durumunda arz-talep ilişkisi sona ereceği için sistemin çökmesi söz konusu olur diye düşünüyorum. Dolayısıyla yapay zekânın ve robotların yaygınlaşması, ancak sömürgesiz bir dünya düzeninde mümkün olacakmış gibi görünüyor.

 

4. Hologram Teknolojisi

Holografi üç boyutlu lazer fotografıdır. Hologram orjinal objenin üç boyutlu gerçek kaydıdır. Derinlik ve paralaks içerdiğinden, objenin çevresini ve arkasındaki objelerin dahada derinlik içinde görülmesini sağlar. Microsoft'un geçenlerde tanıttığı holoportation sistemi sanırım bu alanda yapılmaya başlanan ilk projelerden. Ayrıca hologram teknolojisini standart haline getirmeyi amaçlayan girişimler bile ortaya çıkmaya başladı. Gelecekte standart haline gelmiş bir iletişim türü olarak görebiliriz. Aşağıdaki linkte holoportation sistemine ait video'ya ulaşabilirsiniz.

 

5. 3D Yazıcılar

Üç boyutlu baskı olarakta geçen 3D Yazıcılar kısaca sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Baskılar birçok türde hammade kullanılarak yapılabiliyor. Şimdilik her ne kadar endüstriyel kullanım, tüketici kullanımı ve uzay araştırmalarında yeni yeni kullanılmaya başlanmış olsada ileride daha çok alanda kullanımı yaygınlaşacak gibi görünüyor. Hatta üç boyutlu yazıcı ile ev yapıldığı bile oldu. Dolayısıyla binaların veya bina parçalarının dev üç boyutlu yazıcılar ile hızlıca yapıldığı bir gelecek hayal değil. Ayrıca üç boyutlu yazıcıların göze çarpacak kullanım alanlarından bir diğeri ise sağlık sektörü olacak gibi gözüküyor. Üç boyutlu baskı teknolojisi ile üretilmiş protezler, uzuvlar ve organların üretilmesi planlanıyor. Ayrıca eğitim ve mimarlık gibi alanları da etkilemesi bekleniyor. Bunun haricinde üç boyutlu yazıcıların evlerimize girmesi ile beraber üretici-tüketici ilişkilerini etkilemesi bekleniyor. Tüketicilerin birer üretici haline gelmesiyle küçük ölçekli üretim yapan firmaların güçsüzleşmesi, büyük ölçekli üretim yapan firmaların ise güçlenmesine neden olacaktır. Bunun sebebi ise işçi ve aracı masraflarının ortadan kalkması ile ürünlerin maliyetinin azalacak olmasıdır. Ayrıca bu süreç üç boyutlu yazıcılar ile uyumlu program yazılımları yapan IT firmalarının ve malzeme üretenlerin karlarını arttıracaktır. Üç boyutlu yazıcılar ile neredeyse her şeyin üretilebilir olmasının birçok getirisi olacak. Fakat en büyük risk silah, patlayıcı madde ve kanunsuz ilaç üretimi gibi durumların söz konusu olması. Bunun nasıl engelleneceği konusunda uzmanların henüz bir fikri bulunmamaktadır.

 

6. Machine Learning

Makine öğrenimi, bilgisayarların algılayıcı verisi ya da veritabanları gibi veri türlerine dayalı öğrenimini olanaklı kılan algoritmaların tasarım ve geliştirme süreçlerini konu edinen bir bilim dalıdır.

Makine öğrenimi aslında yapay zeka konusunun bir alt dalı olarak doğmuş ve gelişmiştir fakat yapay zeka ile aynı olarak düşünülemez. Facebook, Google, Microsoft Skype Translator ve Google Photos gibi platformlar makine öğrenimi prensibine göre çalışmaktadır. En mükemmel örneğini ise Super Mario oyununa uyarlandığını söyleyebilirim. Neural Network ağında özel bir genetik algoritması uygulanmış ve makine bir gün boyunca oyunu sürekli oynayarak öğrenmeyi başarmış. Gelecekte daha çok gelişecek olan bu teknoloji ile artık insan ve makine arasındaki etkileşimin daha üst bir seviyeye çıkacağı görüşündeyim.

 

7. Duygu Tanıma Yazılımları

Duygu tanıma yazılımlarının gelişimi ve yaygınlaşmasıyla beraber en başta tıpkı Machine Learning'deki gibi insan ve makine arasındaki etkileşim daha üst bir seviyeye taşınacak. Sesli asistanınız duygu durumunuzu analiz ederek çeşitli eylem ve davranışlarda bulunması gibi. Ayrıca satış ve pazarlama konusunda da reklamcıların yüzünü güldüreceğini söyleyebiliriz. Oxford, MIT ve Microsoft'un bu alanda yaptığı çalışmalar bulunmakta. Bu yazılımlar kişilerin fotoğraflarını analiz ederek duygu durumlarını yüksek bir isabet oranı ile tahmin edebilmektedirler.

 

8. Kuantum Bilgisayarlar

Klasik bilgisayarlar bitlerden oluşan bir hafıza yapısına sahiptir ve her bit bir veya sıfır değerlerinden birisini alır. Kuantum bilgisayarlar ise qubit'lerden oluşan bir hafıza yapısına sahiptir ve bu qubit'ler hem bir hem sıfır değerlerini alabiliyor. Bu duruma kuantum çakışması adı verilir. Bu qubit'ler kuantum mantık kapıları ile düzenlenebiliyorlar. Bunlara kuantum algoritmaları denmektedir. Klasik transistörlü elektriksel devreler ile işlem yapma esnasında çeşitli veri gecikme durumları olduğu için süreci transistör sayısı arttıkça ilk elektriksel yapı bir noktadan sonra tekrar yenilenmesi gerekir bu yüzden işlem süreci haliyle uzamaktadır fiber optik bağlantılardaki gibi Kuantum bilgisayarı tüm işlemi ışık hızı sınırında tamamlayabilmesi olasıdır. Bilgisayar teknolojisinde çağ atlatacak olan kuantum bilgisayarlar ile dev işlemlerin üstesinden gelebilecek mini bilgisayarların önü açılacak. Bilimsel araştırmalarda kuantum bilgisayarların gücünden yararlanılacak. Kuantum bilgisayarlara uyumlu donanımlar, yazılımlar, işletim sistemleri ve programlama dilleri geliştirilecek. Veri merkezleri ve internet ağı kuantum bilgisayarları kullanmaya başlayacak. Yapay zeka algoritmalarının altından daha rahat kalkabileceği için kuantum bilgisayarlar yapay zeka alanının öncüsü haline gelecek ve belkide realtime olarak karmaşık hesaplamaları yapabilen insansı robotların önü açılacak. Sonrada belki Skynet gerçek olur kim bilir :)

 

9. Arttırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Microsoft'un HoloLens ürününü bu alandaki en iyi örneklerden biri olarak verebiliriz.

 

10. Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnternet'i fiziksel nesnelerin birbirleriyle yada daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Uygulama alanlarından bahsedecek olursak akıllı ev, akıllı çevre, tedarik ve akıllı hayvancılık gibi alanlarda kullanılmaktadır. Nesnelerin İnterneti uygulamaları, sensörlerin teker teker erişilebilir olmasının haricinde, birden fazla sensörün verisinin birleştirilerek kullanılması amacıyla da kullanılmaktadır.  Her türlü izleme cihazları, sensörler, biochipler veya erişim düzenekleri nesne olarak nitelendirilmektedir.  Bir cihazın akıllı sayılabilmesi ve nesne olarak nitelendirilebilmesi için gerekli şartlar: Tekil bir isme sahip olması, bağlanılabilir olması ve bir sensörü olmasıdır. Bu sayede, akıllı nesne dünyanın herhangi bir yerinden erişilebilir ve kontrol edilebilir olmuş olacaktır.