Hangi Antivirüs Programını Kullanmalıyız ?

Hangi Antivirüs Programını Kullanmalıyız ?

Kuşkusuz bilgisayarımız için en önemli yazılımların başında antivirüs programları gelir. Birçok firmanın üretmiş olduğu çeşitli antivirüs programları bulunmaktadır ve her antivirüs programının karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Bu yazımda X Antivirüs programı en iyisidir Y Antivirüs programı en iyisidir tarzında söylemlerde bulunmayacağım. Çünkü her antivirüs programının kullanıcı türüne göre farklı versiyonları mevcuttur. Kimisi sistem kaynağını biraz daha fazla kullanarak etkin bir koruma sağlamaya çalışırken kimisi de performans tarafını düşünebiliyor. Belirli güvenilir sitelerde dolaşıp bilgisayarınızda temel bir takım işlemler gerçekleştiren sıradan bir kullanıcıysanız ücretsiz bir antivirüs programının koruması sizin için yeterli demektir. Ama önemli işlerinizi bilgisayarınız üzerinden veya işlerinizi tamamen bilgisayar üzerinden yöneten bir kullanıcıysanız ücretli bir antivirüs programının korumasına ihtiyacınız var demektir. Tabi internette dikkatsiz bir biçimde gezinen ve dosyalar indiren bir kullanıcıysanız bilgisayarınızda hangi antivirüs programını kullanırsanız kullanın bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan koruyamazsınız. Çünkü antivirüs programlarının sağladığı koruma üç aşağı beş yukarı birbirine yakın sayılır. Hepsi imza tabanlı teknlolojiye sahiptir. Dolayısıyla antivirüs programları günümüzde zararlı yazılımlar karşısında maalesef ilkel kalmaktadır. Bu noktada kullanıcıya önemli görevler düşmektedir.

 

Bunlardan kısaca bahsedecek olursak :

 

1) Kullanmış olduğunuz antivirüs programı mutlaka güncel olmalıdır. Yeni sürümü çıktığında mutlaka indirmeli veya satın almalısınız. Antivirüs programını güncellemediğiniz veya söz konusu antivirüs programının yeni sürümünü edinmediğiniz süre içerisinde tehlike altındasınız. Antivirüs programınızın, üreticisiyle bağlantı kurup yeni virüslere karşı alınan enjeksiyonları ve koruma önlemlerini indirip kendini güncellemesi şarttır. Sonuçta dünya üzerinde sürekli olarak her saat başı binlerce zararlı yazılım türetiliyor. Bu bağlamda Antivirüs programlarının da bu duruma adaptasyon sağlaması gerekmektedir ve kendilerini ne kadar sık güncellerlerse o kadar iyidir. Mesela siz bir antivirüs programı satın alıp onu 1 ay boyunca güncellemezseniz 1 ay boyunca ortaya çıkan tüm zararlı yazılımlara karşı korumasız kalmış olursunuz.

2) İşletim sisteminizin güncellemelerini mutlaka kurmalısınız. Kullanmış olduğunuz işletim sisteminin yeni sürümü çıktığında onu mutlaka indirmeli veya satın almalısınız. İşletim sistemlerinin yeni sürümleri eskilerine göre daha iyi güvenlik geliştirmelerine sahiptir. Yeni sürüme sahip ve güncel olan bir işletim sistemi kullanmanız güvenliğinizi arttıracaktır. Ayrıca internetteki crack'lenmiş işletim sistemlerini kurmanızı tavsiye etmem. Bu işletim sistemleri asıl performansını veremezler ve içlerinde zararlı yazılım gömülü bir halde internete yüklenebiliyorlar. Dolayısıyla mutlaka gidip bir işletim sistemi satın almanızı öneriyorum. Aşağıdaki istatistikler de hala kullanıcıların güncelleme konusunda gereken önemi göstermediklerini kanıtlar nitelikte. Mesela Windows XP ve Windows 7 işletim sistemlerinin kullanım oranlarının hala yüksek olması yeni çıkan güvenlik ve performans açısından daha iyi olan Windows 8.1 işletim sisteminin kullanımının düşük oranlarda seyretmesi gibi. 

 

 

3) İnternette indirdiğiniz dosyalara ve dolaştığınız web sitelerine dikkat etmelisiniz. Bu konuda kullanmış olduğunuz antivirüs programları size yol gösterici tiyolarda bulunabilir. Ayrıca indirdiğiniz bir program güvenilir dahi olsa bilgisayarınıza casus yazılımlar yüklemek isteyebilir. Herhangi bir program yüklerken eğer eklentisi var ise mutlaka eklentilerin ne işe yaradığını öğrenin. Bu bir arama çubuğu, Internet yardımcısı veya ekstradan yüklenilmek istenilen bir yazılımda olabilir.

4) İşletim sisteminizin düzenli olarak backup'unu almalısınız. İşletim sisteminizin çökmesi veya işletim sisteminize virüs bulaşması gibi durumlarda backup'larınızı kullanarak bilgisayarınızdaki verilerin zarar görmesine veya bilgisayarınıza format atma zahmetinden kurtulabilirsiniz.

5) Başka bilgisayarlarda kullanılmış usb sürücüleri bilgisayarınızda kullanırken dikkatli olmalısınız. İçinde zararlı yazılım bulunabilir. Eğer varsa Antivirüs Programınızın USB korumasını kullanın. Eğer yoksa USB Security tarzı yazılımlar kullanarak bu zararlıları taratabilirsiniz.

6 ) Haftada 1 kere mutlaka bilgisayarınızı taratın. Rutin taramalar sayesinde eğer bilgisayarınıza virüs veya virüsler bulaşmışsa söz konusu virüs veya virüsleri tespit edebilir.

7) Çalıştırılabilir E-Posta Eklerini ve kaynağı bilinmeyen e-postaları Açmayınız. Bu ekler ve e-postalar kimi zaman bir takım zararlı yazılımlar içerebiliyor

8) Bilgisayarınızda anormal durumlar ile karşılaşıyorsanız (yavaşlık, farklı hata mesajları göstermek, programları kurarken hatalar vermek vs.) mutlaka bilgisayarınıza format atmalısınız. İnsanların çoğu bilgisayarlarını bir Antivirüs programıyla tarattıklarında virüs olmadıklarını zannederler fakat durum hiç öyle değildir. Çünkü Antivirüs programları her virüsü algılayabilecek kapasiteye sahip değildir. Dolayısıyla virüs taraması sonuçlarına aldanmamak gerek. 

9) İstenmeyen pencereler sadece reklam amacıyla kullanılmaz. Bu pencereler bir takım zararlı yazılımları da içerebilirler. Dolayısıyla bu pencerelerde gösterilenlere tıklamamanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu pencerelerin açılmasını önlemek için yapılmış programlar da bulunmaktadır.

10) İnternetten indirdiğiniz oyunlar, programlar, müzikler, videolar ve filmler gibi dosyalarda da zararlı yazılımlar bulunabilir. Sonuçta bunları internete düşüren veya crack'leyip koyan kişiler bu işi hayrına yapmıyorlardır. İnternette bedava kavramının bulunmadığını göz önünde bulundurmakta yarar var.

 

Bunların dışında illaki bir antivirüs programı önerisine ihtiyacınız varsa ücretsiz antivirüs olarak Avast'ı denemenizi önerebilirim. Ücretli antivirüs olarakta Kaspersky önerebilirim. Ayrıca fikir vermesi açısından bazı kurum ve kuruluşlar kimi zamanda çeşitli teknoloji siteleri antivirüs programlarının koruma düzeylerini test edip sonuçlarını yayınlayabiliyor. Kabaca bir fikir vermesi açısından onlara da aşağıdaki resimlerden bakabilirsiniz.

 

 

 

Yukarıda anlattığım gibi kullanıcılar gerekli önlemleri almamaya devam ettiği takdirde antivirüs programları kullanıcıları hiçbir şekilde zararlı yazılımlardan koruyamaz. Zararlı yazılımlardan dolayı kişisel bilgilerinizin çalınması, bilgisayarınızın donanımsal bir hasar alması, işletim sisteminizin çökmesi, önemli dosyalarınızın çalınması yada bozulması veya önemli hesap bilgilerinizin çalınması gibi felaket senaryoları ile karşılaşabilirsiniz. Son olarak bunu kesinlikle unutmayın :

Hiçbir güvenlik önlemi sizi %100 koruyamaz !