Bulut Bilisim Nedir ?

 

 

Bulut Bilisim ( Cloud Computing )

Bulut bilişim Donanım, Yazılım ve Dosya Depolama gibi ihtiyaçların uzak bir ortamdan internet vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine sunulmasıdır. Verilerin herhangi bir cihazdan internet aracılığıyla ulaşılabilir olması Bulut ( Cloud ) kelimesi ile sembolize edilir. Bu verinin işlenerek kullanılması ve üzerine uygulama geliştirilmesine ise Bulut Bilişim diyoruz. Bulut Bilişim her türlü verinin farklı cihazlardan ulaşılabilir olmasından ötürü bilişimin geleceği olarak nitelendiriliyor. Veri depolama ile ilgili sıkıntılarınıza Bulut Bilişim bir çözüm olabiliyor. Verileriniz kendi cihazlarınızda değil kullanmış olduğunuz servisin sunucularında saklanır. Bu verilere herhangi bir cihazdan internet aracılığı ile erişebilir ve üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz. Fakat internet bağlantı hızınızın bu yapacağınız işlemlerin hızı üzerinde etkisi büyüktür. Bu tarz hizmetlere OneDrive , DropBox , Box , NetDisk hizmetleri örnek olarak gösterilebilir. İsterseniz dünyanın diğer ucunda olun verilerinize her zaman elinizin altında olacaktır. Bir örnek vermek gerekirse şirketinizin yurtdışında bulunan ofisindeki çalışanlarınız gerekli şirket verilerine Bulut üzerinden ulaşabilirler veriler üzerindeki gerekli düzeltme ve güncellemeleri kolaylıkla yapabilirler. Ayrıca bazı firmaların mail hizmetleri de Bulut Bilişime örnek olarak gösterilebilir.

 

Dört çeşit bulut hizmeti vardır.

1) Özel Bulut ( Private Cloud )

2) Herkese Açık Bulut ( Public Cloud )

3) Karma Bulut ( Hybrid Cloud )

4)  Topluluk Bulutu ( Community Cloud )

 

Özel Bulut ( Private Cloud ) 

Özel bulut modelinde bulut üzerinden verilecek olan hizmetler , hizmeti kullanacak olan kurumun bünyesindeki sunucular üzerinden verilir.  Hizmeti kullanacak olan kurum , altyapıyı kendi oluşturur veya özel olarak kiralar. Bu modelde hizmetlerin yöneticisi ve tek kullanıcısı kurumun kendisidir.

 

Herkese Açık Bulut ( Public Cloud ) 

Bulut teknolojisi kullanılarak sunulacak olan hizmetler bir kurum tarafından hazırlanıp halka açık olarak sunulur. Model zaten adı üstünde herkese açık bir yapıdadır. İsteyen herkes ücretli veya ücretsiz üyelik işlemini tamamlayıp hizmeti kullanmaya başlar. Hizmeti sunan taraf Yazılım ve Depolama gibi kaynakları sağlarken aynı zamanda  bakımdan da sorumludur. Windows Azure , Amazon Web Servisleri , Google Cloud platformları örnek olarak verilebilir.

 

Karma Bulut ( Hybrid Cloud ) 

Karma Bulut için Herkese Açık Bulut ( Public Cloud ) ile Özel Bulut ( Private Cloud ) birleşimidir diyebiliriz.

 

Topluluk Bulutu ( Community Cloud )

Bulut teknolojisine ait hizmetlerin , belli bir toplulukla paylaşıldığı hizmet türüdür. Bu hizmeti tercih eden firmalar , kendi içlerinde bu hizmeti paylaşımlı bir şekilde kullanırlar

 

Bulut bilişimde üç farklı servis modeli bulunmaktadır.

1) IaaS ( Infrastucture as a Service )

2) PaaS ( Platform as a Service )

3) SaaS ( Software as a Service )

 

IaaS ( Infrastucture as a Service ) 

Altyapıyı ilgilendiren konularla hizmet alan firma ilgilenmez. Gerekli tüm altyapı IaaS hizmeti veren firma tarafından ayarlanır ve gerekli tüm bakımları yapılır. Bir uygulamayı hayata geçirmek için gerekli olan diğer bileşenler Bulut Bilişim hizmetini alan taraf yani yazılım geliştiriciler tarafından ayarlanır.

 

PaaS ( Platform as a Service ) 

Bulut Bilişim hizmetlerini sunan firma ( Ağ , Veri Depolama , Sunucular , Sanallaştırma , İşletim Sistemi , Ara Katman , Çalışma Zamanı ) bileşenlerinin oluşturulması ve bakımını üstlenir. Hizmet alan firma sadece Veri ve Uygulama kısmı ile ilgilenir. Bu model sayesinde yazılımcı diğer detaylarla uğraşmadan sadece kendi projesine odaklanabilir.

 

SaaS ( Software as a Service ) 

Bu modelde herşey hazır olarak sunulur. Kullanıcı uygulamayı kullanmak için bir bedel öder ve kullanmaya başlar.